Lalsi kiriku restaureerimine astus suure sammu edasi
Kolm aastat tagasi MTÜ Vana Aja Maja ja kohaliku kogukonna eestvedamisel ette võetud avariiohtlikus olukorras Lalsi Püha Nikolause kiriku restaureerimistööd on aasta aastalt üha rohkem toetajaid kogunud, mis lubas sel aastal töid teostada varasemast oluliselt suuremas mahus.
Kahel eelneval aastal rahvusvahelise vabatahtlike restaureerimistalgute toel käima lükatud restaureerimise selleaastased tööd algasid juba märtsis. Esimese hooga teostati põhjalöövis müüritise paikamisel maakivitöid ja laoti uus korsten. Lisaks lõpetati peatorni ümber asuva nelja nurgatorni puidutööd ja kaeti tornikuplid plekiga. Sellega kaasnes ka nelja torniristi restaureerimine. Arvestades, et ristid koos alusega on keskmise mehe mõõtu, oli juba ainuüksi nende tornist allavõtmine ja tagasipanek suur töö.
Sama hooga nagu algasid, tööd ka jätkusid. Maikuus viis Säästvad Ehituslahendused spetsialist Kermo Jürman läbi lubikrohvi ja karniiside taastamise koolituse, kus osalejaid Eestist ja Soomest. Kogutud teadmiste toel kestsid nõudliku lubikrohviga tööd kogu suve. Sügiseks said taastatud põhjalöövide ja peatorni ümbruse karniisid, krohvitud vundamendist katuseservani torniseinad. Ekstra töödena said veel sügisel tehtud põhjalöövi siseruumi ja nelitisepoolse võlvkaare krohvimistööd.
Kõige hoogsam tööaeg Lalsis saabus juuli lõpus, kui toimusid juba traditsioonilised rahvusvahelised MTÜ Vana Aja Maja restaureerimistalgud. Meister Andres Uusi juhtimisel rassis terve nädala kirikuehitusel kokku üle veerandsaja inimese Eestist Kanadast, Jaapanist, Austraaliast, Ungarist, Austriast. Et kõik osalejad ikka õigesse kohta kohale jõuaksid hoolitses Piret Uus. Ööbimine oli tavapäraselt allakirjutanu kodus Valge talus. Toitlustamise eest vastutas perenaine Krista Andreson, lisaks pakkus vaheldust professionaalne kokk Pekka, kes lisas toitlustamisse Michelini taseme restorani kogemuse nüansse.
Mis siis vabatahtlikel restaureerimistalgutel tehtud sai? Suuremamahulisem töö keskendus põhjalöövi ümber: avati katus, restaureeriti puitkonstruktsioonid koos vajalike kivitööde teostamisega. Korda sai ka põhjalöövi suur aken ja karniisid. Lisaks nelitise laekonstruktsioonide taastamine ja kellatorni puitluukide restaureerimine. Hoolimata osalejate poolt tehtud üüratust tööhulgast, oli tööde front nii lai, et pärast vabatahtlike lahkumist jäi veel sügiseni spetsialistide teostada krohvimis- ja plekitöid.
Kuigi kolme aasta jooksul on tehtud ära palju tööd, siis vajab veel samasuguseid kapitaalseid renoveerimistöid nagu sel aastal põhjalöövis, veel kolm löövi. Lisaks ootab restaureerimist kirikus asuv unikaalne kunstivara. See tähendab, et olenevalt rahastusest, jätkub Lalsis tööd veel aastateks.
Isiklikust vaatepunktist teeb rõõmu, kui sellise sündmusenädala organiseerimisel saab vajalikul hetkel abi kogukonnast. Olgu selleks siis vajalikud saunaõhtud külapeal, voodikoht nõudlikumale ööbijale naabri juures, kultuurilooline ekskursioon Soosaare piirkonnas jne. Tubli abi toitlustamisel oli tarbimiseks hoidiseid andnud, samuti pärastlõunasteks kohvipausideks küpsetisi teinud lähemalt ja kaugemalt perenaistest! Suur tänu kõigile toetajatele!
Tehtud töödega saab tutvuda 21. detsembril kell 10.00, kui toimub jõuluteenistus.
Lalsi kiriku restaureerimist toetasid sel aastal:
Muinsuskaitseamet (mälestise restaureerimise toetus)
LEADER toetus, Kultuuriministeerium
Riigimetsa Majandamise Keskus (puitmaterjal)
AS Viljandi Espak (materjalid)
OÜ Kero Trading (kinnitusvahendid)
Hobbiton OÜ (tehnika, transport)
Koksvere veski (toiduained)
Väike-Vasara talu (toiduained)
Coop Kolga-Jaani kauplus (toiduained)
Tere AS (toiduained)
Grüne Fee (toiduained)
Vadi talu (toiduained)
Koorti Kartul OÜ (toiduained)
kohalik kogukond (toitlustamine, majutus, olme)
Viljandi vald
Sven Andreson
Lalsi kiriku restaureerimise kohapealne eestvedaja
Rendi ruume sünnipäevaks
Ruumi nimetus | kuni 3 tundi eurodes | tunni tasu eurodes (4-8 tundi) | päeva tasu eurodes |
Tarvastu noortekeskus | 60 | 18 | 200 |
Kolga-Jaani noortekeskus | 40 | 12 | 120 |
Saarepeedi noortekeskus | 40 | 12 | 120 |
Ramsi noortekeskus | 40 | 12 | 120 |
Paistu noortetuba | 40 | 12 | 120 |