Noorteta asjade ajamine on aja raiskamine

3. oktoobril toimus Ramsi Vaba Aja Keskuses osaluskohvik, mis tõi ühiste laudade taha arutlema noored (noortevolikogust, õpilasesindustest ja aktiivgruppidest) üle terve Viljandi valla ning ka otsustajad (vallamaja töötajad, õpetajad, noorsootöötajad). Ühiselt tegeleti noori puudutavate kohaliku tasandi probleemsete teemadega ning toimus ideede korje. Ühendades noorte ideed täiskasvanute omadega, otsiti lahendusi noorte muredele.

Leian, et noorte osalemine neid puudutavate teemade käsitlemisel on hädavajalik, et kasvaks üles inimene, kes julgeb ja soovib kaasa mõelda ja rääkida erinevates elu valdkondades. Noorte eest otustamine ja tegevuste ise ära organiseerimine tähendab nendelt kogemuse võtmist. Selleks, et noor saaks ise ideid välja mõelda, ellu viia ja toimunut analüüsida, on loodud noortekogud, mille turvalises keskkonnas saab elupagasisse väärtuslikke kogemusi. Toetava täiskasvanu abiga saavad noored elukogemusi, nii häid kui ka niisuguseid, millest tasub rohkem õppida ehk eksimusi. Sealjuures on juhendaja roll peamiselt motiveerida noori tegutsema ning vajadusel anda nõu ning sõbralikult eesmärgi poole suunata.

Noorte jaoks on loodud erinevaid võimalusi, et harjutada eluks vajalikke tegevusi. Viljandi valla territooriumil on kümme kooli, millest igas toimetab õpilasaktiiv. Lisaks toimetab vallas noortevolikogu. Samuti on vallas üks noortetuba, kus tegutseb noorte aktiivgrupp. Eesmärgiks on seatud, et noorsootöö põld oleks hästi küntud ja viljakas ning noored, kes täiskasvanuks saades iseseisvasse ellu astuvad, saaksid ise hästi hakkama. Miks? Kui inimene saab ise oma eluga hakkama, siis ta on rahul ja õnnelik.

Selleks, et eelnimetatud noorte osaluskogude ettepanekud oleksid vallavolikogu jaoks läbimõeldud ja kergelt läbi töötatavad, on noored koos noorsootöö spetsialistidega loonud mudeli, mille tulemuslikkust oleme valmis testima. Selleks kutsume Viljandi valla õpilasesinduste, aktiivgruppide ning noortevolikogu noori, valla spetsialiste ning haridus- ja kultuurikomisjoni liikmeid 30. novembrist 1. detsembrini Kärstna mõisa, et jõustada ja arendada noorsootöös osalejaid. Sündmuse käigus viiakse läbi simulatsioonimäng, mille tulemusena selgub, kuidas liigub info osaluskogudest noortevolikogule ning kuidas Viljandi vallavolikogu saab juba läbi töötatud ettepanekuid. Plaanis on koolitus, info vahetamine ning meelelahutuslik osa. Kärstnas kavandatav sündmus on saanud sisendeid Ramsil läbi viidud osaluskohvikust ning toimub koostöös Viljandi noortevolikoguga.

Nii 3. oktoobril Ramsil toimunud osaluskohvikut kui ka 30. novembrist 1. detsembrini korraldatavat noorte osaluse teemalist sündmust toetab Eesti Noorteühenduste Liit.

Ester Valk,

Ramsi Vaba Aja Keskuse noorsootöötaja, aktiivgrupi Korraldajad juhendaja


Rendi ruume sünnipäevaks

Noortekeskuste ruumide rentimiseks võta ühendust kohaliku noorsootöötaja või noortekeskuse juhatajaga. Ruumide rentimise hinnakiri on järgnev:

Ruumi nimetus

kuni 3 tundi eurodes

tunni tasu eurodes

(4-8 tundi)

päeva tasu eurodes

Tarvastu noortekeskus

60

18

200

Kolga-Jaani noortekeskus

40

12

120

Saarepeedi noortekeskus

40

12

120

Ramsi noortekeskus

40

12

120

         Paistu noortetuba

40

12

120